Fun Lovin’ Criminals (USA)
Fun Lovin’ Criminals (USA)
10/10/24 Sono Music Club Brno

Fun Lovin' Criminals USA

Tavicí kotlík plný místních chutí: hip-hop, funk, blues a rock propojený zhulenými groovy.

„Tavicí kotlík plný místních chutí: hip-hop, funk, blues a rock propojený zhulenými groovy.“ Tak před lety charakterizoval hudbu Fun Lovin’ Criminals časopis Rolling Stone. Městu pod Špilberkem trojice Brian Leiser (baskytara, klávesy, trumpeta, harmonika, vokály), Frank Benbini (bicí, vokály) a Naim Cortazzi (kytara, vokály) slibuje dravou show, která za sebe hladce naskládá rapové bangery i písně o lásce.

Když v polovině devadesátých let vtrhli Fun Lovin’ Criminals do hudebních klubů v New Yorku, připomínalo to uragán. Nespoutaný nástup rap rockové smečky následně potvrdila deska Come Find Yourself, kterou do světa vynesla dělová rána jménem Scooby Snacks. Skladba obsahovala samply z filmů Quentina Tarantina Gauneři a Pulp Fiction a to v takovém množství, že bylo výstřednímu americkému režisérovi dokonce připsáno spoluautorství a zhruba třetinový podíl ze zisku. Největší úspěch nakonec deska získala ve Velké Británii, a není proto divu, že o tři roky později, tehdy už měli za sebou další album 100% Colombian, svou nechvalně proslulou divokou show ovládli Pyramid Stage na slavném festivalu v Glastonbury.

Komerčním vrcholem formace se stalo první desetiletí jedenadvacátého století, které završili založením vlastního labelu Kiloherz a rozhodli se svoje aktivity zaměřit na koncertování spíše než na nahrávání desek. I proto zůstává poslední studiovou nahrávkou originálního materiálu deska Classic Fantastic (2010). Od té doby si fanoušci museli vystačit pouze s albem coverů Another Mimosa (2019) a předloňským EP Roosvelt Sessions.